Taxele salariale în 2026: din salariul brut se rețin prima de asigurare medicală CNAM, de 9%, și impozitul pe venit, de 12% după scutirea personală. Peste salariu, angajatorul plătește contribuția de asigurări sociale CNAS, de 24% în sectorul privat. La 6.300 de lei brut, angajatul primește 5.342 de lei, iar firma plătește în total 7.812 lei.
Dacă ai căutat „taxe pe salariu” sau „impozite salarii” ca să afli cât ajunge în mână și cât costă, de fapt, un om, ai nimerit unde trebuie. Mai jos e un singur tabel mare, cu zece niveluri de salariu, și câteva explicații scurte despre cum să-l citești.
Gândește-te la salariul brut ca la o pâine. Din ea se taie două felii: una pentru asigurarea medicală, una pentru impozit. Restul pleacă acasă cu omul. Dar firma a copt, de fapt, mai mult: lângă pâine stă încă o felie, contribuția socială, pe care omul nu o vede pe fluturaș. Costul firmei e toată tava.
Taxele salariale pe scurt: cine plătește ce
| Plata | Cât | Se aplică pe | Cine o suportă |
|---|
| Prima de asigurare medicală (CNAM) | 9% | salariul brut | angajatul; se reține din salariu |
| Impozitul pe venit | 12% | brut minus CNAM minus scutirea personală (2.475 de lei pe lună) | angajatul; se reține din salariu |
| Contribuția de asigurări sociale (CNAS) | 24% (sector privat), 29% (sector bugetar) | salariul brut, dar cel puțin salariul minim, proporțional timpului lucrat | angajatorul; se plătește peste salariu |
Toate trei le calculează și le virează angajatorul. Omul nu depune nimic el însuși. Ce acoperă fiecare plată (pensia, concediul medical, asistența medicală) e explicat în CNAS, CNAM și impozitul pe salariu.
⚠️ Atenție la calculatoarele vechi: multe calcule care circulă pe internet scad din salariu și 6% pentru CNAS. Pentru salariați, în 2026 contribuția de asigurări sociale o plătește integral angajatorul. Exemplul publicat de Ministerul Finanțelor în iunie 2026 reține din salariu doar prima CNAM și impozitul.
Tabelul: brut, net și costul firmei la 10 niveluri de salariu
| Salariu brut | CNAM 9% | Impozit | Net (în mână) | CNAS angajator | Costul firmei | Net din brut |
|---|
| 6.300 | 567 | 391 | 5.342 | 1.512 | 7.812 | 84,8% |
| 8.000 | 720 | 577 | 6.703 | 1.920 | 9.920 | 83,8% |
| 10.000 | 900 | 795 | 8.305 | 2.400 | 12.400 | 83,0% |
| 12.000 | 1.080 | 1.013 | 9.907 | 2.880 | 14.880 | 82,6% |
| 15.000 | 1.350 | 1.341 | 12.309 | 3.600 | 18.600 | 82,1% |
| 17.400 | 1.566 | 1.603 | 14.231 | 4.176 | 21.576 | 81,8% |
| 20.000 | 1.800 | 1.887 | 16.313 | 4.800 | 24.800 | 81,6% |
| 25.000 | 2.250 | 2.433 | 20.317 | 6.000 | 31.000 | 81,3% |
| 35.000 | 3.150 | 3.822 | 28.028 | 8.400 | 43.400 | 80,1% |
| 50.000 | 4.500 | 5.460 | 40.040 | 12.000 | 62.000 | 80,1% |
Toate sumele sunt în lei, pe lună, pentru un angajat cu normă întreagă din sectorul privat, care a cerut scutirea personală și nu are alte scutiri. Fiecare componentă e rotunjită la leu. Primul rând e salariul minim pe țară în 2026, 6.300 de lei. Rândul cu 17.400 de lei e salariul mediu lunar prognozat de Guvern pentru 2026.
Cum citești tabelul
- Netul nu scade în linie dreaptă. La salariul minim rămân 84,8% din brut, la 50.000 de lei, 80,1%. Diferența o face scutirea personală, care cântărește mai mult într-un salariu mic.
- Costul firmei e cu 24% peste brut, pe orice rând. La 17.400 de lei brut, firma plătește 21.576 de lei, iar omul primește 14.231.
- Partea statului, socotită din tot ce plătește firma, urcă de la 31,6% la salariul minim la 35,4% la 50.000 de lei.
Calculul pe un singur rând, pas cu pas
Ia rândul cu 10.000 de lei brut:
- Prima CNAM: 9% × 10.000 = 900 de lei.
- Venitul impozabil: 10.000 − 900 − 2.475 (scutirea) = 6.625 de lei.
- Impozitul: 12% × 6.625 = 795 de lei.
- Netul: 10.000 − 900 − 795 = 8.305 lei.
- Contribuția angajatorului: 24% × 10.000 = 2.400 de lei.
- Costul firmei: 10.000 + 2.400 = 12.400 de lei.
Invers: cât brut scrii ca omul să primească o anumită sumă
Cele mai multe discuții la angajare încep cu „vreau să iau în mână atât”. Tabelul de mai jos face socoteala invers: ce salariu brut trebuie să scrie în contract și cât costă firma, pentru câteva sume nete rotunde.
| Net dorit | Brut în contract | CNAM + impozit | CNAS angajator | Costul firmei |
|---|
| 6.000 | 7.122 | 1.122 | 1.709 | 8.831 |
| 8.000 | 9.619 | 1.619 | 2.309 | 11.928 |
| 10.000 | 12.116 | 2.116 | 2.908 | 15.024 |
| 15.000 | 18.360 | 3.360 | 4.406 | 22.766 |
| 20.000 | 24.604 | 4.604 | 5.905 | 30.509 |
Aceleași condiții ca în tabelul mare: normă întreagă, sector privat, scutirea personală cerută, fără alte scutiri. Brutul e cel mai mic număr întreg de lei care dă cel puțin netul dorit. Concret, un om care cere „10.000 în mână” costă firma 15.024 de lei pe lună, adică cu 5.024 de lei mai mult decât suma pe care o primește.
Scutirile: unde se câștigă sau se pierd câteva sute de lei
Scutirea personală, de 29.700 de lei pe an (2.475 pe lună), nu se aplică singură. Omul depune o cerere la angajator, de obicei la angajare. Cine n-a depus-o plătește în fiecare lună cu 297 de lei mai mult impozit.
Mai sunt două reguli:
- Pragul. Scutirea personală o primește doar cine are venitul anual impozabil sub 360.000 de lei. Din salariu, asta înseamnă cam 32.967 de lei brut pe lună. De aceea ultimele două rânduri din tabel nu mai au scutire.
- Persoanele întreținute. Pentru fiecare copil sau altă persoană întreținută, scutirea crește cu 9.900 de lei pe an, adică 825 de lei pe lună. Tot pe bază de cerere și acte.
Un caz tipic: oferta de 15.000 de lei
Mihaela e contabilă și primește o ofertă de 15.000 de lei brut la o firmă de distribuție din Chișinău. Are un copil de șapte ani.
Din tabel, la 15.000 de lei brut netul e 12.309 lei. Mihaela depune însă și cererea pentru copil, așa că scutirea ei lunară crește. Impozitul scade de la 1.341 la 1.242 de lei, iar netul urcă la 12.408 lei.
Pentru firmă, socoteala e alta. Peste cei 15.000 de lei mai plătește 3.600 de lei la CNAS, deci postul Mihaelei costă 18.600 de lei pe lună, adică 223.200 de lei pe an. Și asta înainte de calculator, birou, instruire și concediu. Toate costurile care nu apar în tabel sunt adunate în cât costă un angajat pentru firmă.
💡 Sfat: la negociere, vorbiți amândoi în brut. Patronul gândește în cost, omul în net, iar dacă fiecare spune altă cifră, vă despart exact taxele din tabelul de mai sus.
Ce s-a schimbat în 2026 și ce a rămas la fel
- Salariul minim a crescut la 6.300 de lei pe lună de la 1 ianuarie 2026. Detaliile sunt în salariul minim pe țară.
- Scutirea personală a rămas la 29.700 de lei pe an, la fel ca în 2025.
- Cotele procentuale ale contribuțiilor sociale au rămas la nivelul din 2025, prin legea bugetului asigurărilor sociale pe 2026.
- Salariul mediu prognozat pentru 2026 e de 17.400 de lei. Contează în unele calcule, de exemplu la plafoane și indemnizații.
Excepțiile pe care tabelul nu le acoperă
- Sectorul bugetar. Instituțiile publice plătesc 29% în loc de 24%. Netul angajatului e același, costul instituției e mai mare.
- Normă parțială. Contribuția angajatorului se calculează pe o bază de cel puțin salariul minim, proporțional timpului lucrat.
- Parcurile IT. Rezidenții lor plătesc un impozit unic în locul acestor taxe, cu reguli proprii.
- Condițiile speciale de muncă au cote mai mari ale contribuției sociale.
Plata se face lunar: angajatorul depune darea de seamă IPC21 și virează banii până pe 25 a lunii următoare. Cum se organizează partea asta într-o firmă fără contabil angajat e în HR management într-o firmă mică, iar ce drepturi are omul legat de salariu și rețineri, în dreptul muncii pentru angajat.
⚠️ Cotele și pragurile din acest articol sunt cele în vigoare în octombrie 2026 și se pot modifica de la un an la altul. Înainte de o decizie, verifică valorile curente la Serviciul Fiscal de Stat, CNAS și CNAM. Articolul are scop informativ și nu ține loc de consultanță fiscală.
Întrebări frecvente
Ce taxe se plătesc din salariu în 2026?
Din salariul brut se rețin două lucruri: prima de asigurare medicală CNAM, de 9%, și impozitul pe venit, de 12%, calculat după scăderea primei și a scutirii personale. Peste salariu, angajatorul plătește contribuția de asigurări sociale CNAS, de 24% în sectorul privat.
Angajatul mai plătește 6% la CNAS?
Nu, pentru salariați nu se mai reține o contribuție individuală la CNAS. Contribuția de asigurări sociale o plătește angajatorul, peste salariu: 24% în sectorul privat și 29% în sectorul bugetar. Din salariu se rețin doar prima CNAM și impozitul.
Cât la sută din salariu se ia la stat?
Din brut, la angajat ajung între aproximativ 80% și 84%, în funcție de mărimea salariului. Dacă socotești și contribuția angajatorului, statul primește între circa 32% și 35% din tot ce plătește firma pentru acel loc de muncă.
Cât costă firma un angajat cu salariul minim?
În 2026, la salariul minim de 6.300 de lei brut, firma plătește 1.512 lei contribuție CNAS, deci 7.812 lei pe lună. Angajatul primește net 5.342 de lei, cu scutirea personală cerută.
Ce taxe plătește angajatorul pentru un angajat?
Din banii lui, angajatorul plătește contribuția de asigurări sociale CNAS: 24% din salariul brut în sectorul privat, pe o bază de cel puțin salariul minim. Prima CNAM și impozitul pe venit le reține din salariul omului și le virează în numele lui. Toate trei se declară lunar, în darea de seamă IPC21.
Ce este scutirea personală și cine o primește?
E o sumă din venit care nu se impozitează: 29.700 de lei pe an, adică 2.475 de lei pe lună, în 2026. O primește rezidentul cu venitul anual impozabil sub 360.000 de lei, care a depus cererea la angajator.
Până când se plătesc taxele pe salariu?
Angajatorul depune darea de seamă IPC21 la Serviciul Fiscal de Stat și plătește impozitul reținut, prima CNAM și contribuția CNAS până pe 25 a lunii care urmează celei pentru care s-a calculat salariul.
De ce la salariile mici rămâne un procent mai mare net?
Din cauza scutirii personale. Cei 2.475 de lei scutiți pe lună cântăresc mult într-un salariu mic și puțin într-unul mare. Peste circa 32.967 de lei brut pe lună, scutirea dispare de tot.
Concluzie
Taxele pe salariu în Moldova sunt trei: două se rețin din salariul omului (CNAM și impozitul), una se plătește de firmă peste el (CNAS). La salariile mici rămâne net un procent mai mare datorită scutirii personale, iar pentru firmă orice salariu costă cu 24% mai mult decât scrie în contract. Celelalte ghiduri despre salarii și angajare sunt în secțiunea HR și management.
Mihaela e un exemplu de socoteală, nu o persoană reală.
Surse: Codul fiscal al Republicii Moldova (art. 15, 33, 35), legis.md; Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2026 nr. 320/2025 și Legea nr. 489/1999 privind sistemul public de asigurări sociale (art. 22), legis.md; Ministerul Finanțelor, nota din 26 iunie 2026 despre impozitarea salariilor (mf.gov.md); Serviciul Fiscal de Stat, sfs.md, despre darea de seamă IPC21; Guvernul Republicii Moldova, Hotărârile nr. 771/2025 și 773/2025 privind salariul minim și salariul mediu prognozat pentru 2026; Monitorul Fiscal FISC.md, 13 ianuarie 2026, despre scutirile pe 2026. Verificat în octombrie 2026; valorile curente se confirmă la SFS, CNAS și CNAM.